ASO mobil uygulama konusunda hayati önem taşıyan bir terimdir. ASO’nun açılımı “App Store Optimization”dır. Bu nedenden ötürü de çok önemlidir. Dünyanın en güzel uygulamasını da yapsanız ASO konusunda çok geri kaldığınızda o kadar çok kitleye maalesef ki ulaşamazsınız.

ASO Nedir?

Tanım olarak :  uygulamaların Google Play Store ve Apple App Store gibi yerlerde daha üst sıralarda yer alarak görünürlük elde etmek ve etkileşimleri artırmak için yapılan optimizasyon stratejileri bütünüdür. App Store SEO olarak da bilinir.

Gerekli Adımlar Nelerdir?

Aslında ASO’da SEO gibidir. Bu nedenle çok  benzetilir ve adımları aslında bir kaç kısım hariç aynıdır.

  1. Başlık ya da Uygulama İsmi : Bu kısım her zaman için diğer metinsel içeriklerden çok daha önemlidir. Hem akılda kalıcı hem uygulama ile bağdaştırılmalı hem kullanıcıya hitap etmelidir.
  2. Uygulama Açıklaması : Bu kısım başlık kadar önemli olmasa da büyük ölçüde önemlidir. Bu kısımda rakipleri analiz etmek işin odak kısmıdır. Anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin ve anahtar kelime seçimini doğru yapın. Güzel bir uygulamanın tanımı min : 500 kelime olması gerekmektedir.
  3. Uygulama Simgesi : Uygulama simgesinin her şeyden önce ÖZGÜN olması gerekmekte ve içeriğini belli etmese bile markanızı belli edecek bir tasarıma sahip olması gerekmektedir.
  4.  Derecelendirme ve yorumlar : Yazılan her yoruma cevap vermeye çalışın. Bu sizi üst sıralara çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Kullanıcı etkileşimi çok büyük öneme sahiptir.
  5. Resimler ve Videolar : Bu kısmı mümkün oldukça doldurmaya çalışın. Uygulamanız için ne kadar resim o kadar kar demektir.
  6. Kategori Seçimi : Anahtar kelime gibi bu kısımda çok önemlidir. Anahtar kelime ve hatta diğer bütün her şey doğru olsa bile indirme sayınızı asıl etkileyecek şeylerden birisi de kategori seçimidir.
  7. Uygulama ya da Oyun : Buradaki hız, kod düzeni indexing vb her şey ASO için önemli bir değere sahiptir. Kodu mümkün oldukça temiz tutun. Yazar kısmına linklerinizi koyabilirsiniz. 
  8. Yerelleştirme : Ne kadar çok ülkeye hitap ederseniz o kadar başarılı olacaksınız diye bir şey yok. Fakat yerelleştirmenin önemi büyük. Eğer dil kısmı için çaba sarf ederseniz meyvesini yiyebilirsiniz.

Fakat bu saydıklarımız şeylerin bir kerelik bir şey olmadığı gerçeğini kabul etmemiz lazım. Bunlar üzerinde çeşitli testler yaparak uygulamamızı daha üst sıralara çıkartmamız mümkün. Pek çok oyun içinde olduğu kategoriyi değiştirerek daha fazla kişiye ulaşmıştır.

Ben ASO için şu kaynakları kullanıyorum :

Diğer yazılarım