Oyun yapımı için düzgün bir kaynak bulmak her zaman için kolay olmayabiliyor. Benim kullandığım kaynakları derleyip size sunmak istedim.

Dünya Kurma

Karanlık köşelerden, küllenmiş dünyalardan, en derin denizlerden, en karanlık galaksilerden ve daha nicelerinden oluşan dünyalar, hayalgüçleri. Bir sonraki seviye için bir kaçı buralarda, eğer kendi dünyanızı yaratmak üstüne düşünceniz varsa bu kaynaklar tam size göre.

r/Worldbuilding subreddit

Belki de dünya geliştiricilerinin ilk gittiği yerlerden birisi olan r/Worldbuilding subreddit yaklaşık 850 bin üyeye sahip. Diğer insanların dünyalarından ilham alarak yeni dünyalar geliştirebilirsiniz. Ve her şeyden güzel olan eğitim setlerini, eğitimlerini de bulabileceğiniz eşsiz bir kaynak olma özelliğine sahiptir. Birbirinden ilginç sorularda sorulmakta, insanların sordukları sorulara göre bizim Türkiye’deki seviyemizi görebilirsiniz.(Bayağı geri kalmışız) Her gün bir kaç soru yanıtlayarak daha da ileriye gidebilirsiniz.

World Anvil

Benim de çok severek kullandığım bir başka kaynak olan World Anvil dünya oluşturmak ve geliştirmek için pek çok eşsiz kaynak sunmakta. Özellikle interaktif görseller yapıp bunu blog yazılarına, sitelere ve diğer şeylere bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kendi dünyanız için oluşturabilecğiniz bir tarih te yapmanıza olanak sağlıyor. Zaman çizelgelerinin yanı sıra, ToDo(yapılacaklar) listesini hazırlamanıza da olanak sağlıyor. Bunu Patreon ile birleştirip para kazananlarda var.

World Anvil

World Anvil

 

World Anvil 3 farklı fiyatlandırma seçeneği ile geliyor. Bedava, yıllık 45 dolar ve 350 dolar. Sırasıyla genişletilmiş ve pro lisansı var.

Aranızda meraklısı var mı bilmiyorum ama D&D için de ideal.

Eledris

Eledris bu yazı için ilham kaynağı aynı zamanda bu ve diğer bütün konular için güzel kaynaklar ve yazılara sahip.

Benim Blogum ve Youtube Kanalım

Heavensteel.com’da sanat, kültür, programlama ve diğer bütün konular hakkında yazılar, eğitimler ve kaynaklar bulabilirsiniz. Daha fazlası da gelecektir.

Sanat

İllustrasyonlardan, oyun sanatına, manga, çizgi roman ve anismayonlara, eğer sanat ile ilgileniyorsanız sizin için yararlı olabileceğini düşündüğüm bir kaç tane kaynağı sizinle paylaşacağım.

r/art

Reddit’te her ihtiyacımıza göre farklı farklı subredditler bulunmakta, Sanat konusunda da yabancılar gene bizden öndeler. Bu subreddit’te bunu görebilirsiniz. Diğer insanlardan ilham alabilirsiniz.

Pinterest

Pinterest’te de pek çok konuya değinmek mümkün. Fakat ben genelde sanat için kullanıyorum. Bu tarz sitelerde diğer insanların eğitimlerini bulabilirsiniz.

Mix

Vakti zamanında favorilerimden birisi olan stumbleupon sitesinin yeni hali. Mobil uygulamalar halinde mevcut. Kendi ilgi alanınıza göre hareket edebilirsiniz.

Behance

Behance genel oyun tasarımcıların kullandığı ve adobe’nin de katkısının olduğu muhteşem bir site. Burada oyunlar hakkında yeni fikirler de elde etmeniz mümkün. Benim en çok beğendiğim artworklerden birisi de bu. Aklınıza gelen diğer oyunları da aratabilirsiniz.

Artstation

Artstation hem oyun konusunda hem iş konusunda hem eğitim konusunda bence diğer bütün sitelerden önde olan bir site. Çoğu eğitim ücretli ama gerçekten ücretinin hakkını sonuna kadar aldığımız bir web sitesi. İndie developer’lar bile burada ilk önce oyunlarını gösterdikleri oluyor. Çok güzel art work ler, fırçalar, resimler ve daha nicelerini de burada bulabilirsiniz.

Oyun Yapımı

itch.io

Oyunlarınızı satabileceğiniz, oyunlar geliştirme konusunda fikir sahibi olabileceğiniz çok güzel bir site. Bunun yanı sıra oyun geliştirme konusunda yarışmalara da katılabilirsiniz. Discord ile diğer programcılarla, tasarımcılarla da konuşmanız mümkün. Yeni fikirler, kültürler elde etmeniz için çok güzel bir site.

Youtube

Klasik bir şey olarak beklemeyin, gerçekten de aradan bir kişi var ki benim severek takip ettiğim. Thomas Brush, kendisi aynı zamanda pek çok oyun yapmış ve bu konuda çok ciddi bir şekilde başarılı olmuş birisi.

Bu kişinin yanı sıra gerçekten de güzel bir topluluk olan Brackleys’te harika şeyler başarmış, eğitim konusunda gerçekten de örnek alınması gereken birisi haline gelmiştir. Üzücü olan şey şu ki ne mutlu ki artık hayallerinin peşinden koşmaya başlayacaklarını söylediler ve youtube kanalına artık video yüklemiyorlar.