NFT Game Axie Infinity

Uzun zamandır  NFT üzerinde denemek istediğim şeylerden bir şeyi yaptıktan sonra ilk izlenimlerimi ve yaşadıklarımı anlatmak istedim.  Daha yolun başında olduğu için kripto paralarda olduğu gibi pek çok kişi bu işe de karşı çıkıyor. Lakin şahsi görüşüm bu olayın da geleceği olduğu. Çünkü en basit örnek olarak teknoloji dünyasını kökünden değiştiren “p2p” kelimesi burada da var.

Bunun başarılı olup olmayacağını öncelikle bunu araştırarak öğrenebiliriz.

NFT nedir?

NFT, açılımı Non- Fungible Token olup, karşılıksız token anlamına gelir. Bu sadece size ait olan bir ürün olduğu anlamına da geliyor. Sanat, finans ve teknoloji dünyasına damgasını vuran bu NFT dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlar.

NFT oyun,film ve benzeri sanat eserlerinin değiştirilmesini taklit edilmesi zorlaştıran bir hale geldi. NFT, diğer kripto para birimleri gibi takas edilemez. Çünkü az önce de dediğimiz gibi kopyalanması mümkün değildir.

Nasıl yapılır?

NFT oluşturabilmek için asıl konumuz olan oyunlardan da birer varlık oluşturabilirsiniz. Bunları oluşturabilmek için öncelikle bir kripto para cüzdanına, bu eserleri NFT’ye çevirebilmek için bir platforma üye olmanız gerekmekte. Bunun için en popüler olanlardan birisi opensea. Bu platforma üye olduktan sonra varlıklarınızı çevirmek için yükleyebilirsiniz.

Oyunlar

Bu oyunların en popüler olanları :

  1. Axie Infinity : Bu oyuna girebilmek için yaklaşık olarak 70 usd gibi bir para birimine ihtiyacınız var. Oyun oynayarak SLP, AXS kripto paralarını kazanıyorsunuz. Ama size yegane tavsiyem benim yaptığım gibi en ucuz axieleri almayın slp kazanmanız biraz zor oluyor. Daha kuvvetli yaratıklarla PVP oynayabilirsiniz. Axie infinity günde görevlerden yaklaşık olarak 50 slp, macera modunda 65 slp, pvp modunda 100 slp kazanmanıza olanak sağlıyor. Eğer pvp’de kaybederseniz sadece sıralamanız düşüyor ve sizin slplerinize bir şey olmuyor. Macera modunda her 5 turda bir slp aldığınızı da unutmayalım. Bunun yanı sıra axie’lerinizi çiftleştirerek, kuvvetlendirerek te satabilirsiniz. Son 24 saatte gerçekleşen işlem hacmi :

Bu oyunun: PC, Mac ve mobil versiyonu mevcut. Yani tercihiniz ne olursa olsun oynayarak para kazanabilirsiniz.

2.  decentraland.org/ : Axie infinity’e göre daha az kar marjı olan bir oyun. Bu oyunda bir avatar oluşturup oyuna giriyorsunuz, her yerde farklı farklı arsalar var. Bu arsalarda çeşitli görevler mevcut ve bu görevlerde bir para birimi kazanıyorsunuz ve ona göre bir NFT ürün alabiliyorsunuz. Wondermine adlı bir kısımda maden kazıp para biriktirip özel bir NFT kazma alabiliyorsunuz ya da kıyafet. Bunun yanı sıra büyücü olup canavarlar öldürerekte bir ürün kazanabiliyorsunuz. Bunun gibi pek çok örnek mevcut.

3. The Sandbox

4.Splinterlands

Diğer blog yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.