Mobil programlamanın dert olduğu yetmezmiş gibi mobil tasarım ı ayrıca bir dert. Bu yazımızda etkili bir mobil tasarım için yapılması gereken 10 şey ile ilgili bir liste hazırladık.  Her şeyden önce not defteri ile kuşun kaleminizi hazırlayın(Komik gelebilir ama programlama için en gerekli ve en temel şeylerden birisi bu).

Tasarıma Başlayalım

 1. Araştırma Yapın : Genelde insanlar bir iş yapmak istediklerinde direk olarak plansız, düşünmeden atlamayı severler. İnsanın doğasında bu vardır. Fakat programlamadan önce genel bir araştırma yapmak hem programlamayı kolaylaştırır hem tasarımı güzelleştirir. Siz sizin uygulamanızın kullanıcısı değil, geliştiricisisiniz. Fakat başka uygulamaların kullanıcısısınız. Demek istediğim yanlış konsensüs etkisi Yanlış Konsensüs(false-consensus) etkisi hepimiz de var. Bilmeyenler için açıklayayım ; diğer tüm insanların kendisi ile aynı fikirde olduğunu düşünme etkisidir. Sosyal hayatımızda olduğu gibi pek çok farklı alanda da ne yazık ki bu etkiye kapılanlar olabiliyor. “Bir tek kitap yazmak için yarım kitaplık eser okunmalıdır.” Demiş Samuel Johnson. Pratik yapmak için :
  • Rekabetçi Analiz : Tasarlayacağınız uygulamaya benzeyen uygulamaları bulun mobil tasarımına bakın. Hangi kısımları sevdiğinizi ve hangi kısımları sevmediğinizi nedenleri ile beraber not edin.
  • Kullanıcı ile Empati : Uygulamanızı kim kullanacak, hangi yaş aralığına hitap edeceksiniz? gibi soruları mutlaka cevaplamanız lazım, yani bir kullanıcı kimiliği oluşturacağız.
 2. Yazılar : Yazılar çok küçük ya da arkaplanı açık iken, açık ; koyu iken, koyu bir yazı tipi kullanmamalıyız. Yazıların çok küçük veya büyük olmaması lazım. Kontrast olanı  4.5:1 olmalı. Tavsiyeler :
  • Her boyuta güzel bir şekilde uyarlanabilecek bir yazı tipi seçin. Bunun için San Francisco yazı tipi ailesi uygun olabilir.
  • Düzgün bir yazı boyutu seçin. genelde 12-18 sp arasındaki yazı tipi boyutlarını kullanıyorum, fakat tasarıma göre bu daha da büyüyebiliyor.
 3. Etki – Tepki : Bir uygulamada bir tuşa bastıktan sonra bekliyorsa, kullanıcı programın donduğunu ya da o tuşa basamadığını düşünür. Bekleme süresini düşürmemiz zor olabilir(internetten veri çekerken vs.), ama bir tepki vermemiz kolay olabilir. Tavsiye olarak :
  • Animasyon, renk değiştirme gibi şeyleri kullanın.

 1. Sorunsuz Deneyim : 404 ya da bir hata oluştu mesajları yerine kullanıcıya sıkıntının ne olduğunu söyleyin. Eğer internet ile ilgili bir sıkıntı oluştuysa kullanıcıya internet bağlantısını kontrol etmesini söyleyin. “Kullanıcılar nasıl yardım edebilirim?” psikolojisi ile hareket eder.
 2. Test : Her adımı test edin. Programda bir kod  yazdıktan sonra onu çalıştırıp test edin. İşlemlerini yavaşlayabilir ama daha sonra pişman olmayacaksınız.
 3. Gereksiz Alanları Çıkartın : İstenilen bilgi sayısını mümkün olduğunca kısa tutun. Mobil  tasarımlarda kalabalık textboxlar göze hoş gözükmez. Gereken izinleri ilk açılışta değil de daha sonra o izin ile alakalı bir işlem yapacağınız da isteyin.
 4. Dağınıklığa Hayır : Genel olarak uygulamalarda bir noktadan sonra web tarayıcıyı açmak için bir mesaj gelir. (Genelde unutulan şifreler için). Bu kullanıcı deneyimine zarar verir. Eğer bir web sitesini gerçekten açmamız gerekiyorsa o zaman uygulamanın kendi içerisinden bir web browser oluşturun oradan kullanıcı işlerini yapsın. Başka bir uygulamada değil.
 5. Responsive(Duyarlı) Arayüz : Dikkat, Responsive Tasarım değil, arayüz. Ortalama bir insan parmağı 7-10 mm arasında bir genişlikte bir tuşa rahatlıkla basabilir. Tuşlar arasında yeterince bir boşluk olduğuna ve tuşların yeterli genişlikte olduğundan emin olun. Görünmeyen transparan bir layout’u bunun için kullanabilirsiniz.
 1. Gezinme : Projenin daha başka yerleri de olduğunu kullanıcı görmeli, hissetmeli. Eğer projede aç
 2. Öncelikli Özellikler : Bizler genellikle şu da olsun bu da olsun diye diye uygulamamızı dolduran insanlarız. Her şeyi uygulamaya koymak ne yazık ki kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen bir olay oluyor. En beğenilen uygulamaların özelliklerinin kısıtlı olması yapamadıklarından değil. Minimalizm’i benimsemeleri.”Sadelik karmaşıklığın doruğudur” demiş Steve JOBS. Sayın Barış ÖZCAN’ın bu videosuna  bir göz atmanızı öneririm.

Mobil tasarım için yapılması gereken 10 şeyi yazdık, bir sonraki yazımızda Mobil tasarım da yapılmaması gereken 10 şeyi inceleyeceğiz.