False- Consesus etkisini özetleyecek olursak bütün herkesin sizin gibi düşündüğünü zannederek bir proje, işlem ya da reklam yapmaktır. Daha detaylı bir yazı istiyorsanız devam edelim.

Daha önce geliştirdiğim bir oyunda içine bol miktarda mini oyun koymanın ve oyuncuları bu oyunları oynarken ödüllendirmenin yararlı, hatta zevkli olacağını düşünmüştüm. Sonuç : Felaket. Başarısızlıkla sonuçlandı, doğal olarak nerelerde hata yaptığımı, ne yapmam gerektiğini araştırmak durumunda kaldım. Harika bir fikir olduğuna da gayette emindim, fakat unuttuğum şey, kendi yarattığım şeyin kullanıcısı olmadığım aklımda bile değildi. Bir şeyleri yaratan, üreten kişiler ile onları kullananlar arasında fark olduğunu öğrenmem biraz sancılı oldu.

False-Consensus Etkisi

Açıklama : Kişiler başkalarının aynı inançlarda, aynı bağlamlarda benzer şekilde davranacağını varsayma eğilimini ifade eder. Sadece onlardan çok farklı insanlar çok farklı seçimler yapacağını varsayar.

Bu etki ilk olarak 1977 yılında Ross, Greene ve House isimli iç kişi tarafından keşfedildi. Bilim adamlarının aksine, meslekten olmayan başkalarının davranışlarını inceleyen psikologların, kaç kişinin seçimlerini, değerlerini ve yargılarını paylaştığını ve alternatif olarak verilen cevaplara nasıl tepki verdiklerini gözlemler.

Ross ve meslektaşları ikili cevap şıkkı olan testlerle bir dizi deneyler yaptı. Doğal olarak cevap veren insanların çok farklı değerlere, kültürlere sahip olması beklendi.

Cumhurbaşkanlığı için bir kapı ötedeki komşumuz, bizim oy verdiğimiz aday için oy verdiğini varsayıyoruz. Bizimkinden farklı bir adaya oy vermeleri için farklı kültürlerden, farklı ekonomiden faydalanan kişilerin diğer adaya oy vermesi gerekmektedir.

Bu varsayımlar gayet doğaldır, insan beyni bir veya bir kaç örneğe bağlı kalarak varsayımlar, çıkarımlar yapar. Eğer atalarımız korkunç bir şey tarafından saldırıya uğranırsa o şeyin zararlı olduğunu varsaymak ya da başka örnekler olmadan bile ondan uzak durmak yerinde olacaktır.

Mevcut örneklere göre genelleme, kullanılabilirlik önyargısı olarak adlandırılır ve bilişsel önyargı türüdür. (Diğerleri arasında olumsuzluk önyargısı, zarardan kaçınma, anlatı önyargısı ve çerçeveleme vardır – ki bu bir tür kullanıma hazırlama şeklidir.) Genellikle bir kalıplaşmış ve aşırı genleşme kaynağıdır.

Neden Test Etmeliyiz?

Aynı şekilde biz geliştiriciler, tasarımcılar, UX araştırmacıları bunları kullanan insanların aynı bizim gibi olduğunu varsayıyoruz. Uygulamayı geliştiren birisine bir örnek var : kendileri(belki meslektaşları da var). Bu örneklere dayanarak genellemeler yapmaktayız.  Bu yüzden farklı insanlar bunu çözemiyor.

Bu tabii ki de yanlış. Buna inanmakta hatalıyız, ancak bunu yapmak için daha kötü bir insan olmadığımızı anlamak önemlidir. Diğerlerinin de bizim gibi olduğuna inanmak bizim doğamızda derinlemesine dokunuyor.

False-Consensus ile ilgili yazımızın sonuna geldik.

Kaynak : Link

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.