Öncelikle kişisel bloguma ve eğitim yazılarıma hoşgeldiniz. İsmim Ali, Mobil uygulama ve oyun geliştiren bir bilgisayar mühendisiyim. Daha yeniyim önümde upuzun bir dönem var. Sizlere elimden geldiğince açık kaynak, ders videoları, kaynaklar gibi şeyler sunmaya özen göstereceğim. Bunun yanı sıra Yaptığım uygulamalara ve projelere bir göz atarsanız sevinirim.

Peki Neler Olacak?

Bir projeden yola çıkarak eğitim yazıları yazacağız, ama basit usul değil de detaylı bir şekilde. Örnek olarak gösterecek olursak, hesap makinelerinden yola çıkarak herkes bir eğitim sunuyor. Lakin diferansiyel denklemler ya da karekök alan bir hesap makinesinin dersinin verildiğini görmedim(İlk ders olarak). Zorlanmadan dersin de öğrenilemeyeceği kanaatindeyim. Bunun yanı sıra tasarımlar üzerine bayağı bir uğraş vereceğiz. Projelerimiz güvenlikte olduğu kadar da göze de hitap etmeli.

Neler gerekli?
 1. Sabır : Her şeyden önce kod yazmak uzun, zahmetli ve sinir bozucu bir iştir. Eğer bu iş için arada sırada kafayı yemeye hazır değilseniz bu işe bulaşmayın derim.
 2. Pratik : Diğer insanların kodlarına bakmak ya da aklımızdan sürekli olarak yeni projeler uydurmak(Başarısız olacağını biliyorsan bile o projeyi yap.) kodlama bilgisini geliştirmek için gerekli bir adımdır.
 3. Araştırma : Sadece 1 blog ya da 1 yazıya bağlı kalmadan farklı farklı yerlerdeki makaleleri, örnekleri okuyun. Bir şeyi başarmanın birden fazla yolu olduğunu unutmayın.
 4. Zaman : Projelerimiz için bayağı bir zaman ayırmamız gerekiyor. Programlamayı hobi olarak yapıyorsanız/yapacaksanız bu bilinmesi gereken bir şeydir. İş olarak yapanların ise zaten bildiği.
 5. Para : Her ne kadar işlerin büyük bir kısmını biz halletsekte bazen dışarıdan yardım almamız gerekebiliyor bunlar da oldukça maaliyetli olabilir. fiverr.com ya da bironluk.com hem ucuz hem güzel işler için uygun siteler


Projelerimi yaptım peki şimdi?

Projelerinizi pek çok yerden satabilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan ya da benim kullandığım siteleri aşağıda listeleyelim :

 • Envato Market
 • Fiverr.com
 • freelancer.com
 • Bionluk.com
 • Scirra.com
 • Unreal Market

Son olarak Eğitim için belli başlı konular için olacak. Bunlar :

 • Oyun Programlama
 • Tasarım UI ve UX
 • Mobil Programlama

Eğer ek olarakta araştırmalarımda farklı dillerde kodlar bulursam onları da atacağım  ya da donanımlar hakkındaki notlarımı da paylaşacağım.

Projelerime buradan, diğer yazılarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.